نکات حقوقی خرید و فروش ملک

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰ نظر

نکات حقوقی خرید و فروش ملک

10 نکته مهم در خرید و فروش ملک

معامله ملک کار آسانی نیست و بسیار از  افراد قوانین خرید و فروش ملک را نمیدانند در چنین شرایطی ، باید به نکات خرید و فروش ملک دقت کنند. دقت نکردن به این موضوع از دست دادن سرمایه شما را به همراه دارد. در این مقاله گیل زمین مهمترین نکات در رابطه با خرید و فروش ملک را بررسی می‌کنیم.

هزینه های جانبی ملک

در زمان خرید ملک باید به این موضوع دقت کنید که هزینه‌های جانبی ملک پرداخت گردیده است یا قرار است شما پرداخت نمایید. میتوانید این موضوع را بصورت توافقی انجام دهید.

جدا از هزینه کمیسیون ، که هر کدام باید پرداخت کنند دقت کنید هزینه های دفتر اسناد ، دارایی ، خلافی و .. پرداخت گردیده باشد. معمولا پرداخت این گونه هزینه‌ها به عهده‌ی مالک است ، به این صورت که مالک پس از پرداخت این هزینه‌ها ملک را بفروش برساند .

صحت اطلاعات قرارداد

گاهی اوقات پیش می‌آید که افراد سودجو به دنبال راهی هستند که از مالکان سواستفاده کنند. زمانی که وارد معامله‌ای میشوید اطلاعات درج شده در مبایه‌نامه را به دقت مطالعه کنید و با اصل ماجرا تطبیق دهید  و نکاتی را که نیاز به تغییر است را تغییر دهید تا بعدها به مشکل بر نخورید. 

مالک بودن فروشنده

نکته بعدی که باید به آن دقت کنید مالک بودن شخصی است ، که میخواهید ملک را از او خریداری کنید. بعضا پیش می‌آید که کسی که میخواهید ملک را از او بخرید مالک نیست و فقط از مالک اصلی وکالت دارد. خرید ملک وکالتی هم دردسرهایی دارد. در این گونه موارد حتما با یک وکیل پایه یک مشورت کنید.

مطابقت ملک با اطلاعات درج شده در سند

قبل از اینکه ملکی را معامله کنید ، حتما آن زمین یا خانه را حضوری مورد بررسی قرار دهید تا هیچ گونه نقصی نداشته باشد و با اطلاعات موجود در سند تطابق داشته باشد. و اگر هم ملک دارای مشکلی هست حتما آن را در قرارداد درج فرمایید.

نکات حقوقی خرید و فروش ملک, نکات حقوقی خرید و فروش ملک

عدم پرداخت یکجای کل مبلغ معامله

نکته دیگر این است که تا زمانی که ملک را دریافت نکرده‌اید پول را بصورت یکجا پرداخت نکنید. ملک باید چه بصورت سندی و چه بصورت حضوری به مالک جدید تحویل داده شود. برای مالکان هم پیشنهاد میکنیم که اگر مبلغ را بصورت کامل دریافت نکرده‌اند در قرارداد ، زمان و تاریخ کامل وجه را ثبت نمایند و همچنین ثبت نمایند که اگر نیاز باشد و وجه بصورت کامل دریافت نشود بدون نیاز به مراجعه به دادگاه به فسخ یک طرفه آن قرار داد بپردازند.

معامله املاک ورثه‌ای

در معامله املاک ورثه‌ای باید مشخصات دقیق تمام ورثه یا موکلین آنها با اطلاعات ملک و گواهی انحصار وراثت تطبیق دهید. در این گونه معاملات دقت کنید که تنها با حضور تمامی و موافقت همه‌ی ورثه امکان پذیر بوده و اگر حتی یک نفر مخالفت کند معامله به زمانی پس از پیگیرهای قانونی جهت تعیین سهم هر یک از ورثه موکول میشود.

درج حق فسق قرارداد

درج حق فسق قرارداد به فروشنده و خریدار کمک میکند، زمانی که هر کدام از طرفین به تعهد خودشون عمل نکنند ، بتوانند یکطرفه قرارداد را فسق نمایند. مثلا درج میشود که اگر خریدار در زمان تعیین شده مبلغ را واریز نکند قرارداد فسق میشود.

تنظیم قرارداد در املاک قانونی

به این موضوع دقت کنید تظیم قرارداد باید نزد بنگاه دارای مجوز کسب اتحادیه املاک انجام گرفته و بلافاصله ، کد رهگیری و هولوگرام دریافت نمایند. اگر قرارداد رسمی در دفتر اسناد یا سایر مراجع قانونی توسط شخصی که فاقد صلاحیت تنظیم یا ثبت باشد ، نوع آن غیر رسمی تلقی میشود. 

وضعیت افراد در معامله

برای صحت هر معامله ای لازم است که طرفین دارای ویژگی ها و اوصافی باشند به طور مثال قصد معامله وجود داشته باشد یا طرفین عاقل و بالغ باشند چرا که معامله با اشخاصی که عاقل و بالغ نبوده صحیح نمی باشد. در زمان معامله باید طرفین مدارک مدرک شناسایی داشته باشند و هویت آنها تایید شود.

جمع بندی

مواردی که ذکر شد از مهمترین مواردی هستند که باید در زمان چه خرید و چه فروش ملک به دقت کنید . چه بسا امروزه بسیاری از افراد به دلیل دقت نکردند به همین نکات ، دچار مشکلاتی شده‌اند.

امیدواریم که از این مقاله استفاده کافی را برده باشید .اگر هرگونه سوالی دارید میتوانید در قسمت کامنت بپرسید تیم گیل زمین در اسرع وقت به آن پاسخ خواهد داد. 

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!

پیام بگذارید