ملک اوقافی چیست؟

۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰ نظر

املاک اوقافی یا ملک وقفی چیست؟

یکی از سوالات مهمی که هنگام خرید و فروش ملکی پیش می آید ، اوقافی یا وفقی بودن آن است.

مطمئنا کلمه اوقاف زیاد به گوشمان خورده است ، مخصوصا زمانی که بخواهیم معامله ای انجام دهیم و سوالاتی که برایمان پیش می‌آید. آیا این ملک اوقافی است؟ آیا خرید و فروش ملک اوقافی قانونی است؟ ملک اوقافی بخریم؟ ملک اوقافی چیست؟ و…

این سوالات ، سوالات مهمی در زمینه خرید ملک میباشد و در واقع باید این موضوع دقت کرد که هنگام خرید ملک ، آن ملک اوقافی نباشد. یا حق فرد دیگری برای این زمین ثبت نشده باشد.

ما قرار است این موارد را در گیل زمین بررسی کنیم.

ملک اوقافی در واقع ملکی است که مالک ، آن ملک را وقف کرده است و اکنون اداره اوقاف این زمین‌ها را به ‌صورت اقساط 99 ساله به اشخاص دیگری واگذار کرده است.

اشخاصی که املاک اوقافی را خریداری می‌کنند، باید سالیانه مبلغی را به این اداره پرداخت کنند که این مبلغ ناچیز است. پس توجه داشته باشید که املاک اوقافی صرفاً املاکی نیستند که اداره اوقاف دست بر آن‌ها گذاشته باشد؛ حتی املاک اوقافی این نیست که ملک موردنظر معارض داشته باشد.

یکسری باورهای غلط در مورد ملک اوقافی وجود دارد به طور مثال این که ملک اوقافی سند ندارد ، این تصور صحیح نمیباشد و ملک های اوقافی هم مثل ملک شخصی دارای سند میباشند اما سند آن یا سندهای شخصی تفاوت هایی دارد. بطور مثال آن فرد زمان خرید و فروش و ساخت و ساز اختیار مستقلی ندارد و باید با شرایط مشخص و با تایید اداره اوقاف، امکان معامله این املاک برای مالک فراهم می‌شود. و باید به این موضوع هم دقت کرد که خرید و فروش ملک اوقافی به راحتی سایر املاک نیست و بیشتر افراد از گرفتار شدن در دردسرهای آن از خرید و فروش آن جلوگیری میکنند

اگر قصدر خرید زمین درمناطق شمالی مثل استان گیلان و مازندران را دارید حتما به این نکته دقت کنید که ملک اوقافی هست یا خیر و اگر هست باید مدارک مورد نیاز را از اداره اوقاف بگیرید.

ملک اوقافی چیست, ملک اوقافی چیست؟

ملک اوقافی چیست, ملک اوقافی چیست؟

چند نوع ملک اوقافی وجود دارد؟

این املاک از نظر مسائل قانونی و ملکی باهم تفاوتی ندارند و فقط باید این را بدایندکه زمان خرید آن به کدام متولی باید رجوع کنید.

چه تفاوت هایی بین سند اوقافی و ملکی وجود دارد؟

یکی از تفاوت ها این است ، زمانی که شما ملک اوقافی را خریداری ، رهن و اجاره میکنید ، به شما اختیار تام داده نمیشود و شما باید تا 99 سال هر سال مبلغی را به اداره اوقاف بپردازید و بعد از 99 سال اداره اوقاف درباره‌ی اجاره ی آن تصمیم خواهد گرفت .

در واقع زمانی که شما ملک اوقافی را خریداری میکنید ، شما در واقع مالک ساختمان آن هستید و زمین آن متعلق به اداره‌ی اوقاف است ، بنابراین هیچ کس نمیتواند بدون اجازه اوقاف به خرید و فروش آن بپردازد. اما سند ملکی، اسنادی به اصطلاح شش دانگ هستند و به ‌صورت تک جلد، چند جلد یا سهامی صادر می‌شوند که در نهایت مجموع سهام‌ها نیز باید به شش دانگ برسند.

ارزش سند ملکی حدود ۲۰ درصد بیشتر از سند اوقافی است و اجاره سالیانه سند اوقافی نیز مبلغ زیادی نیست ، اما در هنگام نقل و انتقالات املاک اوقافی، مالک باید مبلغ عوارض و مالیات قسمت اعیان را طبق تعرفه به شهرداری پرداخت کرد.

نکات مهم در رابطه با ملک اوقافی!

مهمترین سوالاتی در رابطه با ملک اوقافی

هزینه اجاره ملک اوقافی چقدر است؟

مبلغ اجاره ، بسیاز زیاد نیست و بستگی به ملک متفاوت است. مثلا ملک 200 متری در تهران حدود 300 تا 400 هزار تومان سالیانه است.

آیا میتوان ملک اوقافی را به ملک شش دانگ تبدیل کرد؟

درواقه نمیتوان ملک اوقافی را به ملک شش دانگ تبدیل کرد اما میتوانید با متولی اوقاف صحبت کنید شاید راهی باشد.

از کجا بفهمیم که ملک اوقافی است؟

نحوه تشخیص ملک اوقافی متفاوت است که ما چند نمونه برایتان میگوییم:

میتوانید از اهالی محل پرس و جو کرد.

از اداره ی اوقاف استعلام بگیرید یا شهردار منطقه.

به سند آن توجه کنید.

در سند املاک شخصی نوشته شده‌است: شش دانگ از عرصه و اعیان، اما در سند اوقافی نوشته شده:  شش دانگ از اعیان.

آیا برای خرید ملک اوقافی میشود وام گرفت؟

بله ، گرفتن برای ملک اوقافی و ملک شخصی تفاوتی ندارد ، فقط اینکه برای گرفتن وام علاوه بر سند ملک، باید اجاره‌نامه عرصه به نام خریدار منتقل شود تا بتوان وام گرفت.

انتقال املاک و زمین اوقافی قانونی است؟

به طور کلی انتقال املاک و زمین‌های اوقافی از نظر قانونی صحیح نیست اما در صورتیکه تبصره‌ها یا ضوابط مربوط به هر ملک دقیقاً مشخص شود، این امکان وجود دارد که سند ملک اوقافی از یک شخص به شخص دیگری منتقل گردد.

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!

پیام بگذارید