تغییر کاربری زمین های زراعی

۲ اسفند ۱۴۰۰
۰ نظر
تغییر کاربری زمین

همیشه خرید ویلا و یا خرید آپارتمان در مناطق خوش آب و هوای شمال کشور طرفداران زیادی داشته و دارد و یکی از شیوه های مورد توجه خریداران املاک در این مورد، خرید زمین با هزینه ای به صرفه تر و تغییر کاربری آن برای ساخت و ساز است. پس اولین نکته‌ای که باید به آن دقت شود، مراحل تغییر کاربری زمین کشاورزی به مسکونی است.

تغییر کاربری به چه معناست ؟

تغییر کاربری زمین های زراعی و باغ ها به معنای تغییر نحوه استفاده و بهره برداری از کاربری زراعی و باغی به کاربری دیگراست به گونه ای که مانع « تداوم » و « بهره وری » این اراضی گردد؛ به همین خاطر ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها مصوب ۱۳۷۴/۰۳/۳۱ در این خصوص چنین مقرر نموده است « بمنظور حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها و تداوم و بهره‌ وری آنها از تاریخ تصویب این قانون تغییر کاربری اراضی زراعی و باغها در‌خارج از محدوده قانونی شهرها و شهرکها جز در موارد ضروری ممنوع می‌باشد.»
بند ( د ) ماده یک آیین‌ نامه اجرایی قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها مصوب ۱۳۸۶ هیات وزیران در خصوص تعریف تغییر کاربری چنین بیان نموده « هر گونه اقدام [ ی است ] که مانع از بهره‌ برداری و استمرار کشاورزی اراضی زراعی و باغ ها در قالب ایجاد بنا، برداشتن یا افزایش شن و ماسه و سایر اقداماتی که بنا به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی تغییر کاربری محسوب شود.

راه های تغییر کاربری زمین زراعی :

برای تغییر کاربری زمین با هر کاربری نیاز به طی مراحل خاصی است که مطمئنا زمان مند و هزینه بر است. البته برای گذراندن این مراحل آگاهی از نحوه انجام این مراحل و مدارک مورد نیاز خود می تواند، هزینه و زمان را به صرفه و کوتاه تر کند. همچنین خطی از قوانین تغییر کاربری می تواند پیگرد قانونی هم به دنبال داشته باشد، بنابراین آگاهی از نحوه تغییر کاربری بسیار حائز اهمیت است.

آیا تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغ‌ها امکان‌پذیر است؟

مطمئنا در وهله اول این سوال به ذهن متبادر می شود که آیا اصلا امکان تغییر کاربری وجود دارد؟ باید در جواب این سوال بگوییم که مطابق قانون، تغییر کاربری اراضی مزبور جز در موارد ضروری ممنوع است و در موارد ضروری تغییر کاربری اراضی زراعی و کشاورزی به عهده کمیسیونی است که در آن نمایندگان وزارتخانه های کشاورزی، مسکن و شهرسازی، جهاد سازندگی و سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری حضور دارند که در هر استان زیر نظر وزارت کشاورزی تشکیل می شود و تصمیمات این کمیسیون با اکثریت آراء اعضا دارای اعتبار خواهد بود.

تغییر کاربری زمین

 مراجع تشخیص درمورد زراعی و باغ بودن

چه مالک و چه متصرف این اراضی که به صورت غیرمجاز تغییر کاربری دهند علاوه بر پرداخت عوارض معادل مبلغ بالا، به پرداخت جزای نقدی تا 3 برابر قیمت اراضی و باغ ها به قیمت روز زمین با کاربری جدید محکوم می شوند و دادسراها یا دادگاه ها موظف اند پس از اعلام مراتب از سوی وزرات جهاد کشاورزی ضمن رسیدگی خارج از نوبت بدواً دستور توقیف عملیات ساخت و ساز و یا هر نوع تغییر کاربری را صادر کنند، البته فرقی نمی کند

که مرتکب این عمل شخص حقیقی باشد یا شخص حقوقی و اگر کارکنان دولت و شهرداری ها و نهادها در اجرای این قانون مرتکب تخلف شوند به جزای نقدی تا سه برابر قیمت اراضی و باغ ها به بهای روز زمین با کاربری جدید محکوم خواهند شد و چنانچه این تخلف را تکرار کنند علاوه بر جریمه مذکور از خدمت در ادارات دولتی و شهرداری ها به صورت دایم محروم می شوند. سردفتران اسناد رسمی نیز در صورت تخلف از مقررات این قانون به 6 ماه تا 2 سال تعلیق ازخدمت محکوم خواهند شد.

رسیدگی به درخواست تغییر کاربری

همان طور که اشاره کردیم تغییر کاربری اراضی در روستاها طبق ضوابطی است که وزارت جهاد کشاورزی تعیین می کند و باید درخواست کتبی تغییر کاربری را به انضمام مدارک و اسناد مربوط تحویل دبیرخانه کمیسیونی که در سازمان کشاورزی هر استان مستقر است، ارایه شود.

پس در ابتدا متقاضی درخواست خود نسبت به تغییر کاربری زمین کشاورزی را به همراه مدارک مالکیت به جهاد کشاورزی استان خود تحویل می دهد. در مرحله بعد اداره جهاد کشاورزی در خواست تغییر کاربری را بررسی و گزارشی از این درخواست، به همراه مدارک اخذ شده از متقاضی، به مدیریت امور اراضی ارسال می نماید. اعضاء کمیته اراضی استان از زمین مورد نظر بازدید کرده و نظر کارشناسی خود را ارایه داده و مراتب به متقاضی اعلام می شود که اگر درخواست متقاضی مورد پذیرش قرار بگیرد در صورتی که زمین مشمول پرداخت عوارض نباشد مجوز تغییر کاربری زمین برای آن صادر می گردد.

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!

پیام بگذارید