انواع وام بانکی برای خرید مسکن

۵ تیر ۱۴۰۰
۰ نظر
انواع وام بانگی

خیلی از افراد به دانبال سرمایه گذاری در زمین و خانه هستند و به خرید زمین در گیلان و ویلا در گیلان رجوع میکنند اما مبلغ کافی برای خرید آن را ندارند و نیاز به وام پیدا میکنند .تو این مقاله قرار است که با انواع وام مسکن آشنا بشیم و آن ها رو با جزئیات بررسی کنیم . وام برای خرید ملک و مسکن انواع مختلفی دارد. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

وام خرید مسکن برای خانه اولی ها

خیلی از افراد و خانواده ها برای خرید مسکن پول کافی ندارند و نیاز هست که برای خرید ملک وام بگیرند. برای این کار بانک مسکن به واجد شرایط‌ها وام میدهد و برای دریافت وام حتما نیاز نیست که شما متاهل باشید. البته ناگفته نماند که متاهل بودن مبلغ وام را افزایش میدهد

مبلغ وام خانه اولی‌ها برای افراد مجرد و در تهران، 80 میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهر‌هایی که جمعیت آن‌ها بالای 200 هزار نفر جمعیت دارد تا 60 میلیون و در منطقه‌های دیگر تا 40 میلیون تعریف شده است. همچنین برای زوجین نیز در تهران 160 میلیون، مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت تا 120 میلیون و دیگر مناطق 80 میلیون تومان امکان دریافت وام وجود دارد.

انواع وام بانگی

به این نکته هم دقت کنید کسی که میخواهد وام مسکن بگیرد ، نباید قبلا خانه‌ای داشته باشد و نه از تسهیلات وام مسکن مهر استفاده کرده باشد.

وام جعاله مسکن یا وام تعمیر مسکن

وام جاله یا تعمیر یکی دیگر از انواع وام مرتبط با خانه است که برای تعمیر یا تکمیل واحد مسکونی به متقاضی پرداخت می شود. این وام برای تعمیر و یا کامل کردن قسمتی از خانه مانند کاشی‌کاری ، نما و سرامیک پرداخت میشود. مبلغ این وام حداکثر 5 میلیون تومان است و بازپرداخت آن دوساله و با سود 14 درصد است. وام جعاله از طرف بانکهای مختلف مثل بانک ملی و بانک مسکن پرداخت می شود که هریک شرایط  ضوابط مخصوص به خود را دارد.

وام برای بافت فرسوده خانه

نوع دیگر وام مسکن ، وام بافت فرسوده است ، به اینصورت که ملک شما باید در قسمت بافت فرسوده شهر باشد . و پس از تایید نماینده‌ی بانک و نماینده‌ی وزارت مسکن و شهرسازی میتوانید به گرفتن وام اقدام کنید. سقف تسهیلات وام مسکن بافت فرسوده در شهر تهران 50 میلیون تومان برای هر واحد است و در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 40 میلیون تومان و در سایر شهرها، 30 میلیون تومان است. 

میزان پرداخت تسهیلات حداکثر تا 80 درصد هزینه ساخت مسکن است و در این برنامه نرخ سود 18 درصد است. حداکثر زمان برای بازپرداخت وام نوسازی بافت فرسوده 12 سال است.

وام های اوراق دار

متقاضیان باید برای هر ۵۰۰ هزار تومان یک برگ اوراق خریداری کنند. قیمت هر برگ اوراق تقریبا ۷۵ هزار تومان است. به عنوان مثال فردی که قصد دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی دارد، باید تا ۱۴۰ برگ اوراق خریداری کند و هزینه‌ای در حدود ۱۰ میلیون تومان پرداخت کند. با خرید این اوراق دیگر نیاز نیست برای دریافت وام منتظر رسیدن نوبت خود بمانید. بعد از خرید اوراق اقدامات لازم برای پرداخت وام صورت می‌گیرد.

برای کسانی که در تهران زندگی میکنند سقف تسهیلات 100 میلیون تومان است و نرخ سود آن 17.5 درصد ، 12 ساله است . مراکز استان ها و سایر شهرها به ترتیب 80 و 60 میلیون تومان میباشد.

وام مسکن روستایی

در حال حاظر مبلغ وام روستایی 50 میلیون تومان به ازای ساخت هر واحد است. نرخ سود وام ساخت مسکن روستایی ۵ درصد محاسبه خواهد شد. این کاهش نرخ سود جهت تشویق به ساخت خانه‌های ایمن در روستاها و جلوگیری از خسارت‌ها در اثر بالایای طبیعی است.

وام ساخت مسکن

وام ساخت مسکن یکی از پرطرفدارترین وام ها میباشد ک بعد از یک سال تعلیق دوباره میشود از آن استفاده کرد.

تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار  ۱۸درصد  پرداخت می‌شود اما سازنده‌های دارای پروانه صلاحیت حرفه‌ای و انبوه‌سازان چنانچه از تکنولوژی نوین در ساخت‌وساز استفاده کنند، این تسهیلات را با نرخ سود ۱۷ درصد با یک درصد سود کمتر دریافت خواهند کرد.

این تسهیلات در تهران و سایر شهرها متفاوت مبلغ متفاوتی دارد . در تهران برای سنتی سازی مبلغ 70 میلیون تومان در نظر گرفته شده است و برای سازنده‌های دارای صلاحیت حرفه‌ای و انبوه‌سازان‌ ۹۰ میلیون تومان و  و همچنین ساخت با تکنولوژی‌های جدید ۱۱۰ میلیون تومان به ازای ساخت هر واحد پرداخت می‌شود.

سود بازپرداخت وام چگونه محاسبه میشود

سود بازپرداخت وام براساس وامی که میگیرید متفاوت است ، این سود از 8 درصد شروع میشود و تا 18 درصد هم میرسد. معمولا وام‌هایی که برای خرید مسکن یکم پرداخت می‌شود با نرخ سود کمتری در مقایسه با وام تعمیرات و جعاله است

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!

پیام بگذارید